> BLOG > 6. Kostra Nishikigoi

6. Kostra Nishikigoi

28. října 2019

Kostra, neboli skelet, tvoří oporu celého rybího těla. Dělíme ji na kostru lebky, páteře a přívěsnou kostru ploutví. Skelet je formován v embryonálním vývoji jako vazivo, které se postupně mění na chrupavčitou tkáň a posléze na tkáň kostní.

Lebka chrání mozek, smyslové ústrojí a její obličejová část tvoří mimo jiné čelisti, skřelové kosti a žaberní oblouky. Čtyři žaberní oblouky nesou ve dvou řadách žaberní lístky (dýchání). Pátý oblouk je u kaprovitých ryb nazýván požerákovou kostí. Zde vyrůstají požerákové zuby, určené pro drcení potravy. Skřelové kosti tvoří pevnou boční ochranu žaberních oblouků. U většiny ryb překrývají celý žaberní aparát.
Kostra ploutví je s kostrou tělovou spojena mnohem volněji, než u ostatních obratlovců – tvoří samostatné soustavy pro oporu.
 
{++179++}
 
Obsah článků vychází z naší první české  knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.
stech@alcedor.cz
602 443 858