> BLOG > 17. Podvariety kapra Koi Kohaku
17. Podvariety kapra Koi Kohaku
27. ledna 2020
Tato barevná varieta je označována jako první a nejznámější a v překladu znamená červenobílý (Ko je červený a Haku je bílý). Základem této barevné kombinace je barva bílá, červená je uspořádána v různých skvrnách na různých místech těla. Tato varieta je nejen nejstarší, ale v Japonsku i nejoblíbenější.
Bílá barva, která je u Kohaku jako základní, musí být naprosto čistá a měla by připomínat čerstvě padlý sníh. Bílá barva bývá většinou na těle čistá, ale na hlavě se zbarvuje do hněda. Někdy to mohou způsobit i předkládaná krmiva, proto je potřeba taková krmiva před výstavou vysadit. U mladých ryb (Tosai) je bílá barva téměř vždy do hněda, hlavně na hlavě, kde prosvítá skelet lebky.
První Kohaku, ještě pod názvem Sarasa, jsou popisovány už v letech 1804–1829, kdy se objevila první malá ryba Magoi s červenými skřelemi. V letech 1830–1845 byly známy již Menkaburi, Kuchibeni a další. Po roce 1919 se upevnily první čisté linie Kohaku. Čistá linie je taková populace, která po několik generací vykazuje stejnou charakteristiku, tvar těla, barvu skvrny. Mezi nejznámější patří Zahozen linie, Manzo linie a Dainichi linie.
Červená barva, která je takzvaně přidružená k bílé, pak může mít několik odstínů. Někteří chovatelé v Japonsku preferují červenou směrem k oranžovější (cihlovou), v Evropě je žádanější naopak temně červená až rudá. Červená barva (japonsky Hi) musí být jasná, skvrny mají být rovnoměrně rozložené po celém těle a musí mít ostré ohraničení. Červená může být tmavá nebo světlá. Hi skvrny nesmí mít žádný přechod do bílé. Ohraničení bývá vždy méně ostré na přední části těla. Červená se nemá rozšiřovat do ploutví, přes oči (může se ale očí dotýkat) a skřele, červené skvrny pak nesmí zasahovat pod nosní otvory a do ocasní ploutve. Samozřejmě na Hi nemůže být Shimi. Nejběžnější chybou u červené barvy je tmavší odstín na hlavě než na těle. Také se často vyskytuje Kokesuki (jinak Himura). To je světlý tón červených šupin mezi tmavými. Kanoko je zbarvení červených šupin, kdy střed šupiny je tmavý a okraje jsou světlé. Kanoko Kohaku patří do skupiny Kawarimono. Kanoko zbarvení najdeme i u jiných variet. Další vadou je Madoaki, to jsou naopak bílé šupiny uvnitř červené skvrny. Také můžeme slyšet o barevné vadě Tobihi, to jsou malé červené skvrny menší než jedna šupina. Sekundární Hi se nazývá Nibanhi, které také snižuje kvalitu.
Podle tvarů a uspořádání Hi znaků se nazývají podvariety Kohaku následovně:
Ippon Hi: Hi pokrývá souvisle celý hřbet ryby od hlavy až téměř k ocasu jako jediná skvrna. Tato varieta ztrácí klasickou eleganci Kohaku. Také se pro tuto varietu používá název Straight Hi.
Kuchibeni: Kapr Kohaku, který má červené rty a červená barva může přecházet až na špičku rypce.
Menkaburi: Červená barva pokrývá celou hlavu ryby. I když je tato varieta považována za neperspektivní pro šlechtění, jsou ryby této kategorie žádané a poměrně levné.
Dangara: Variety, kde červené skvrny postupně přibývají, stejně jako u kamenů (šlapáků), které vedou v japonské zahradě k rybníčku. Patří sem Nidan Kohaku, Sandan Kohaku a Yondan Kohaku. První je dvouskvrnný, druhý je třískvrnný a třetí je čtyřskvrnný. Někdy se setkáme ještě s názvem Godan Kohaku (pětiskvrnný). Nejpopulárnější z uvedených je Sandan Kohaku, který ztělesňuje akt harmonie.
Inazuma: Jedna z nejžádanějších skupin u Kohaku, název znamená v překladu blesk a ryba má kresbu po celém hřbetu od hlavy až téměř k ocasní ploutvi.
Napoleon Kohaku: Doitsu Goi, jejichž kresba na hlavě připomíná napoleonský klobouk. Tato varieta je velmi žádaná, bohužel také velmi zřídka se vyskytující.
Goten Zakura: Podskupina Kohaku, jejíž červené skvrny jsou tvořeny Kanoko mustrem, které připomínají květy třešně (sakury). Kin Zakura je Goten Zakura se zlatě lemovanými šupinami. Kin znamená v japonštině zlatý, tato varieta je vysoce ceněna, je ale vzácná. Goten Zakura se většinou řadí do Kawarimono.
Hanatsuki: Hi zbarvení přechází na hlavu v tenké čáře až ke rtům, synonymum Tukituke.
Kutsubera: Znak červené barvy je ve tvaru U na hlavě a končí relativně vysoko nad nosními otvory.
Bozu: V japonštině to znamená kněz, nebo mnich, ale přeneseně toto slovo má význam „pleš“ a u Kohaku jde o typ zbarvení, kdy Hi chybí na hlavě. Tato barevná kombinace je prakticky bezcenná.
Maruten: Je označení pro kulaté slunce, a stejně tak nazýváme Kohaku s kruhem na hlavě, ale samozřejmě i s dalšími skvrnami na těle.
Fuji: Dočasný jev, který můžeme vidět nejen u malého počtu Kohaku, ale i u jiných variet. Jsou to malé stříbrné skvrny v hlavové červené barvě, které dávají velice krásný efekt. Mizí ale většinou ve stáří 2–3 roky.
Obsah článků vychází z naší první české knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.
stech@alcedor.cz
602 443 858