> BLOG > 18. Podvariety kapra Koi Taisho Sanke

18. Podvariety kapra Koi Taisho Sanke

3. únor 2020

Druhá velice významná skupina z hlediska barevnosti japonských Nishikigoi je Taisho Sanke. Tento název lze přeložit jako „kapr tříbarevný“, kdy Sanke vyjadřuje tříbarevnost a Taisho označuje epochu vlády císaře Yoshihita (1912–1926), ve které byla tato barevná kombinace poprvé představena. Ryby této kategorie jsou v základu bílé s červenými a černými skvrnami. Černé skvrny se nazývají Sumi. Většinu těla těchto ryb by měla zaujímat barva bílá.

Křížením Sanke × Sanke mohou vzniknout ryby Kohaku nebo čistě bílí Koi, popř. Bekko. To, co bylo napsáno o bílé barvě a červených skvrnách u Kohaku, platí naprosto stejně i pro Sanke, i když snahou chovatelů v posledním desetiletí je, aby se Hi zbarvení u Sanke a Kohaku nesrovnávalo.

První ryby byly vystaveny v roce 1915 na všeobecné celojaponské výstavě v Tokiu. Bylo jich 28 a některé měly být ve stáří 15 let. To tedy znamená, že musely být odchovány již v éře Meiji. Souběžně s tím, nalezl pan Haitaro Sato, z dnešní Ojiya City (tehdy Koshigu) v Niigatě, několik Kohaku s černou (Sumi) kresbou. Další chovatel Koi, Eizaburo Hoshino z Takezawy, tyto ryby hned, jak to bylo možné, vytřel se Shiro Bekko. Ryby Taisho Sanke z tohoto výtěru jsou brány za základ chovu této variety. Jako synonymum lze použít i název Taisho Sanshoku a také zkráceně Sanke.
 
Čisté linie se objevují po roce 1945 u chovatele Sadazo Kawakami. Do dnešní doby mnoho chovatelů chová Koi této linie. Další velmi známé jsou linie Torazo, Matsunosuke a hlavně Jimbei, která byla v sedmdesátých letech minulého století velmi ceněna. Nejúspěšnější je ale linie Matsunosuke, která byla v devadesátých letech 20. století hybridizována (křížena) s původním kaprem (Magoi), za účelem zlepšení růstu.
 
Jednotlivé podtypy Taisho Sanke jsou podobné jako u Kohaku:
Kuchibeni Sanke: Velmi populární varieta, kdy jsou červené rty žádanější než u Kohaku. Aka Sanke: Ryba s převládající červenou barvou na těle.
Tsubaki Sanke: Červená barva Hi pokrývá celé tělo, je to ekvivalent jako je Kohaku Akamuji, ale tato skupina, pokud se vyskytuje, nesoutěží ve varietě Sanke, ale v Kawarimono. V Sanke se také vyskytují typy Doitsu. V těchto typech můžeme nacházet název Doitsu Sanke a Doitsu Aka Sanke.
Koromo Sanke: To je kombinace Sanke a Ai Koromo, ale hodnotí se ve skupině Koromo.
Goshiki Sanke: Patří do variety Goshiki. Kanoko Sanke: Sanke se šupinami Kanoko, hodnotí se v Kawarimono.
Yamatonishiki: Metalicky zbarvené Sanke, patřící do variety Hikari Moyomono.
Tancho Sanke: Je to Sanke s červeným kruhem na hlavě. Přísluší ke skupině Tancho.
Fuji Sanke: Tento typ Koi je stejný jako Fuji u Kohaku, ale ve zbarvení Sanke.

 
 
Obsah článků vychází z naší první české  knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.
stech@alcedor.cz
602 443 858