> BLOG > 19. Podvariety kapra Koi Showa Sanshoku

19. Podvariety kapra Koi Showa Sanshoku

10. únor 2020

Třetí nejvýznamnější skupina se může jmenovat také Showa Sanke, což je synonymum, nebo zkráceně Showa. Showa Sanshoku jsou trojbarevní kapři, kteří byly získáni křížením Ki Utsuri (žlutý Utsuri) × Kohaku. Základní barva těla ryb je černá. Dalším chovem u jiných chovatelů byla kategorie Showa stabilizována do současné podoby a spolu s Taisho Sanke a Kohaku tvoří trojici nejpopulárnějších barevných skupin v Japonsku.

Showa Sanshoku je typ, který můžeme přirovnat k Taisho Sanke s tím rozdílem, že to, co zaujímá bílá barva u Taisho, zaujímá u Showa barva černá. U některých ryb je černé barvy více, u jiných méně a podle toho jsou v rámci této kategorie dále děleny.

Ryby ze skupiny Showa byly vyšlechtěny v průběhu roku 1927, kdy končila éra Taisho. Éra Shova pak pokračuje až do roku 1989. Než se docílilo takových kvalit ryb Showa, jak je známe nyní, stálo to hodně úsilí a chovatelských pokusů. Průlom nastal až v roce 1964, kdy chovatel Tomiji Kobayashi docílil ustálení Hi u Showa Sanshoku a vzniká čistá linie. Revoluci Kobayashi Showa zažívá v roce 1968, kdy vítězí na první All Japan Combined Shinkokai Tokyo Koi Show. V současné době jsou známá jména, jako Dainichi, Takeda, Marudo, chovatelé čistých linií Showa Sanshoku. Asi nejznámější Showa je Inazuma Showa, kterou koupil kdysi pan Masao Kato (nejznámější chovatel Koi) od Mano san, z firmy Dainichi, jako Tosai (jednoletou rybu). Tato Showa se po létech stala vítězem (Grand Champion) 23. Shinkokai Koi Show a poté se stala nejlepším Koi všech dob.
 
Mnohdy je pro začátečníky komplikované přesně rozlišit Showu od Taisho Sanke, a proto je třeba si říci základní rozlišovací znaky. Showa má mít černou barvu (Sumi) na násadcích prsních ploutví (Motoguro) a ne jako Sanke, pouze paprsky. Dále by u Showy neměly být ploutve celé bílé a stejně tak by neměly být prsní ploutve celé černé. Černá na těle u Showy může postupovat až pod postranní čáru na břicho, což u Sanke být nemůže. Ideální Showa by měla mít černou barvu na hlavě až k její přední části, což znamená před spojnici očí někdy až k rypci. Někdy je však velmi těžké rozlišit, zda jde o Showu nebo o Taisho Sanke, protože světlejší Showa může být podobná tmavšímu Sanke. Dokonce se i několikrát stalo, že jedna a tatáž ryba vyhrála v Japonsku na výstavě jeden rok jako Taisho Sanke a druhý rok jako Showa. V podstatě je důležité se dívat hlavně na černou barvu, jak a kde prochází, ale pokud si nejsme jisti, zda je to Sanke nebo Showa, rozhoduje celkový charakter ryby, elegantnost, atd. Pokud je to velice exkluzivní ryba, není problém, aby v případě nesrovnalostí vyhrála jako Sanke nebo i jako Showa.
 
Základní podskupiny variety Showa:
Boke Showa: Černá barva není tak černá, jak by měla být, jako u normální Showy, ale je rozmazaná až modravá. Tato modravá barva může zasahovat do sytě černé barvy a nebo i do červené a tím se vlastně stává méně populární a není tak dobře hodnocena.
Hi Showa: Je to ryba, která má mnohem více červené barvy než normální Showa. Je to vlastně obdoba Ippon Hi u Kohaku nebo u Aka Sanke. Neznamená to ale, že by červená barva byla jako u Sanke a Kohaku od hlavy až k ocasu, ale je mnohem více zastoupena než u normální Showy.
Kindai Showa: Ryby s menším podílem černé barvy.
Doitsu Showa: Ryby se šupinatostí lysce nebo řádkového kapra. Showy a Sanke jsou dvě kategorie, které jsou velice populární a jejich přímé rozlišení je patrné až v extrémních podmínkách soutěží v Japonsku. Pokud se ale jedná o větší skupinu ryb, tak Showa nebo Sanke není až tak důležité rozlišovat, zejména u malých ryb.
Tancho Showa: Patří do variety Tancho. Metalicky zbarvené Showy popisujeme ve skupině Hikari Utsuri.
 
 
 
Obsah článků vychází z naší první české  knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.
stech@alcedor.cz
602 443 858