> BLOG > 20. Podvariety kapra Koi Utsurimono

20. Podvariety kapra Koi Utsurimono

17. února 2020

Varieta Utsuri, nyní nazývaná Utsurimono, je dnešním názvem označována až od roku 1925. Tato skupina je velice stará a ryby z ní vypadají jako Showa, ale bez třetí barvy. Ideálním je stav, kdy větší povrch těla tvoří černý pigment a k němu se pak přidává jiná barva.

Artwork © Daniela Šafránková

Jedná se tedy o ryby dvoubarevné. Utsuri musí mít černý ploutevní násadec, přičemž ploutev sama o sobě nemá mít černé paprsky ani nemá být celá černá. Varieta byla zřejmě vyšlechtěna v éře Meiji (1868–1912). Jméno Utsurimono, zkráceně Utsuri, znamená v překladu „hýbat se, měnit polohu“. První barevnou formou byla Ki Utsuri, to znamená žlutá a černá Utsuri, která byla známa pod označením Kuro Ki Han (černé a žluté znaky). Může se stát, že se u Utsuri setkáme nejenom s černým násadcem prsních ploutví, ale i s celými černými prsními ploutvemi, které vypadají velice působivě, nicméně ryby pak nelze zařadit do soutěží skupiny Utsuri. Spíše by asi patřily do skupiny Kawarimono. To, co jsme četli u Showa Sanshoku o černé barvě, platí u Utsurimono úplně stejně.

 

Variety Utsuri jsou následující:

Shiro Utsuri: Ryby, kde je kombinace bílé barvy s černou základovou. Popularita Shiro Utsuri je v posledních letech obrovská i v Japonsku a téměř s určitostí se dá říct, že pro Gosanke je největší konkurent. Poprvé bylo Utsuri odchováno od Kazuo Minemura v Mushigame, Yamakoshi Village v roce 1925. Prakticky se barva Utsuri vyštěpila přímo z linie Magoi. Původní ryby byly tmavé s velmi agresivním mustrem. V posledních 20 letech se snižuje podíl Sumi a stejně jako u Kindai Showa je moderní více kvalitní bílé barvy. Moderní Utsuri je obdivována hlavně milovníky Kohaku, Sanke a Kindai Showa. Pár červených šupin v oblasti břicha, nebo červená linie na očích nejsou překážkou, ale nesmí vystupovat do popředí.

Ki Utsuri: Barevná kombinace je charakterizována jako žlutá (Ki) s černou (Sumi), někdy může žlutá barva přecházet až do oranžové. Ki Utsuri, dříve Sumi Ki Han nebo Kuro Ki Han, je jednou z nejstarších Koi. Již v době Meiji (1868–1912) byla ryba tohoto zbarvení vyšlechtěna, ale znovu probuzena k plnému životu byla v roce 1920 již pod názvem Ki Utsuri chovatelem Eizaburo Hoshino. Bohužel v posledních 30 letech se Ki Utsuri začíná ztrácet a jen zlomek chovatelů tuto varietu udržuje, protože většina začala chovat ryby se zlatý metalickým leskem, které se nazývají Kin Ki Utsuri a jsou mnohem více prodávány (Kin Ki Utsuri patří do Hikari Utsurimono).

Hi Utsuri: Ryby, u nichž najdeme kombinaci červené s černou. Je to elegantní souhra dvou tmavých barev, kde Hi musí hrát prim. Požadavky na obě barvy jsou stejné jako u Showa a požadavky na barevné znaky jsou jako u Ki Utsuri. Tato varieta je v poslední době také velmi oblíbená a žádaná. Pokud mají ryby břicho nebo konce ploutví bílé, jedná se o Hi Showa.

Ginrin Utsuri: Utsuri s Kinginrin šupinami patří do skupiny Kinginrin. Skupina Utsuri jsou velice populární ryby, akorát mají jeden častý problém. Bílá barva (Shiro) není tak bílá, jak by to bylo požadováno, ale na hlavě přechází většinou do hnědého nádechu, kde jsou vidět lebeční kosti. Druhá barva – žlutá, bílá nebo červená – přechází do černé. Černá nebývá tak ohraničená a tímto znehodnocuje celou vizáž ryby. Pokud je ale ryba velice atraktivní a má velmi pěkné černé skvrny, třeba u Shiro Utsuri, může tento nedostatek prosvítání lebečních kostí potlačit.

Obsah článků vychází z naší první české  knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.
stech@alcedor.cz
602 443 858