> BLOG > 22. Podvariety kapra Koi Koromo

22. Podvariety kapra Koi Koromo

2. března 2020

Kříženci mezi jikernačkou Narumi Asagi a mlíčákem Kohaku byli ve dvacátých letech minulého století nazváni Koromo (kněžské roucho nebo překrytí) a to vystihuje i charakteristiku ryb této skupiny. Charakteristickou skladbu Hi u Kohaku překrývají znaky síťování Asagi. Koromo náleží ke Koi, které jsou nadmíru vyhledávané, ale ne tak snadno odchovávané. Jsou velmi blízce příbuzní ke Kohaku, a proto s sebou nesou i Kohaku požadavky na kvalitu.

Artwork © Daniela Šafránková

U jednoletých Koromo (Tosai) je nejobtížnější určit potenciál kvality a trvá 2–3 roky, než se skutečná krása Koromo projeví. Koromo má 5 základních forem, existuje však mnoho krásných hybridů, kteří jsou velmi efektní, ale neexistují na ně přesné klasifikace.

Ai Goromo: Kříženec Ai Goromo s Kohaku nebo obou pohlaví Ai Goromo (Ai znamená v japonštině indigově modré zbarvení). Tyto ryby mají vzorek na šupině, který je srpčitý a modré barvy. Vzorek na šupinách může být pouze v oblasti barvy červené, čímž vzniká tříbarevná ryba. Indigo vzor na šupinách by měl pokrývat šupiny všechny a má být pravidelně půlměsíčitý. Důležitý je u Ai Goromo přechod mezi Hi kresbou a bílou základní barvou směrem k hlavě, nazývaný Maezashi. Tento přechod může být na vzdálenost jedné řady šupin od hranice Maezashi a má barvu fialovou nebo do červenomodra. Na hlavě by měla být červená barva čistá. Chovem Koromo ve tvrdé vodě se často Hi kresba na hlavě zabarví temně a ani při návratu do měkké vody se tento defekt už neztratí. Ploutve jsou u Ai Goromo čistě bílé. Modrá kresba má být na všech červených šupinách. Tato subvarieta byla vyšlechtěna v roce 1950.

Sumi Goromo: U těchto kaprů Koi jsou modré šupiny na červené barvě Hi, přecházejí až na černou a vytváří více nebo méně tmavé skvrny po celém červeném základu. U velkých Sumi Goromo se mohou vyskytnout jedinci, na kterých je Koromo kresba málo znatelná a červená barva je téměř překrytá. Sumi Goromo je něco jako černý Koromo.

Budo Goromo je další podskupina Koromo a znamená hroznovitý (Budo = hrozen). Forma, kdy šupiny vychází z hroznovitých útvarů temně růžové barvy. Tyto skvrny na červené jsou malé a efekt hroznů je tam velmi znatelný. Tato skupina je velmi ceněna, pokud je bílá barva skutečně bílá včetně hlavy a šupin. Ryby Budo Goromo jsou velmi málo k vidění a pokud se naskytne opravdu pěkná ryba, má velmi vysokou cenu.

Koromo Sanke: Koi této podvariety jsou kříženci mezi Ai Goromo a Taisho Sanke. Proto by se tyto ryby daly nazývat také Ai Goromo Sanke. Barevně vypadají tak, že černé značení Asagi je na červených skvrnách typu Sanke.

Koromo Showa: Subvarianta je křížencem Ai Goroma se Showou. Stejně tak jako u Koromo Sanke by se dala tato ryba nazývat Ai Goromo Showa. Černá kresba Asagi může být u Koromo Showa také mimo červenou barvu, mimo červené skvrny na bílé, ale v malém rozsahu. Stejně ale musí vykazovat kruhový černý střed u všech šupin.

Ha Goromo: Takto nazvané ryby jsou kříženci Asagi a Ogon z roku 1956. Ha Goromo měla červené boky a prsní ploutve. Nyní se již neobjevují.

Obsah článků vychází z naší první české  knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.
stech@alcedor.cz
602 443 858