> BLOG > 25. Podvariety kapra Koi Goshiki

25. Podvariety kapra Koi Goshiki

23. března 2020

Skupina Koi, jejíž původ není dost dobře známý. Mluví se o začátku 19. století, ale jisté je, že až v roce 1918 byla vytvořena barevná kombinace podobná Goshiki křížením Asagi a Aka Bekko. Ryby, které známe nyní, jsou původem hybridizace Asagi a Taisho Sanke.

Artwork © Daniela Šafránková

Goshiki jsou kapři Koi pětibarevní s barvami bílou, červenou, černou, světle modrou a tmavě modrou a donedávna byli hodnoceni ve skupině Kawarimono, ale od roku 1988 po All Japan Shinkokai Tokyo Koi Show se varieta Goshiki stala samostatně hodnocenou skupinou. Pět barev bude někdo stěží hledat, protože jemné niance u tmavých barev jsou opravdu malé. Zkušený chovatel ale už při prvním pohledu Goshiki rozpozná od jiných variet velmi dobře. Rozlišujeme dva základní typy zbarvení, a to jsou Kuro Goshiki (dříve Mukashi = starý) a Shiro Goshiki (moderní Goshiki).

Kuro Goshiki je barevný typ tmavého charakteru, kde převládá černá a temně modrá barva. Červená barva získává od tmavého pozadí zvláštní hloubku. Znaky červené barvy se podobají varietě Kohaku, ale u Goshiki nejsou kritéria na hodnocení tak přísná. Připouští se i celočervená hlava, nebo červené znaky pouze na přední polovině těla. Nejdůležitější kvalitativní podmínkou je „mořská“ modrá.

Shiro Goshiki, jinak také Kindai Goshiki (Kindai = moderní) je světlá varianta Kuro Goshiki, kdy modrá barva leží na bílé a je mnohem světlejší a velké časti těla mohou zůstávat bílé. Shiro Goshiki ve tvrdé vodě tmavne stejně jako jiné variety, o nichž jsme již psali. Goshiki skutečně, podle mé vlastní zkušenosti, mění dost často zbarvení, ale někdy i k lepšímu, hlavně pokud jde o možnost vytvoření pěkné Tancho skvrny.

Goshiki Sanke je Goshiki, které má prvky černé Sanke. Černá barva však nemusí být skutečně černá.

Obsah článků vychází z naší první české  knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.
stech@alcedor.cz
602 443 858