27. Podvariety kapra Koi Kawarimono - 1.část
V japonském znakovém písmu najdeme znak, který vyjadřuje charakter divného člověka, čili podivína, a právě tento znak čteme v japonštině jako Kawarimono. Zkráceně můžeme používat i název Kawarigoi.
Artwork © Daniela Šafránková
Zde můžeme najít ryby, které se nedají zařadit do žádné jiné skupiny a jsou z počátku výplodem různých hybridizací kaprů Koi a po čase se mohou oddělit jako dvě samostatné variety. Předešlé kapitoly to jasně potvrzují. Dalo by se říci, že Japonci dříve uvažovali o tom, že by založili skupinu, která by byla jenom bíločerná, ale potom by se do ní museli zařazovat i Utsurimono a Bekko, což logicky nejde dohromady. Obojí totiž vychází z jiného základu. Naproti tomu se do této skupiny zařazuje například Kanoko Kohaku, která by mohla být součástí Kohaku a někteří vystavovatelé ji do skupiny Kohaku na výstavách opravdu zařazovali. Stejně tak je sem zařazována skupina Matsuba, což znamená síťování po vzoru ananasu, a to je stejné síťování, jako má Asagi. I když jsou to velice příbuzné skupiny, Matsuba přesto vychází z jiných barev, a proto je zařazována do Kawarimono.
Chagoi je asi nejznámější a u mnoha chovatelů nejoblíbenější Koi hnědé, okrové, nažloutlé nebo béžové barvy s mnoha odstíny. Tyto ryby velice rychle rostou a jsou nejvíce „přátelské“ k majiteli. Velká většina z nich se naučí přijímat potravu přímo z ruky, což přináší skutečně velký zážitek každému milovníku Koi. Cha znamená „čajově hnědý“. Růst u Chagoi je skutečně obdivuhodný. V Japonsku dosahují už dvouleté ryby (Nisai) běžně kolem 50–60 cm. Velká žravost těchto ryb vede také často k překrmování a samozřejmě k ukládání tuku. Je zajímavé, že ryby této kategorie jsou velmi málo vnímavé k chorobám a při onemocnění se rychle hojí. U Chagoi, pokud nejsou ve formě Doitsu, může být na šupinách kresba Asagi. Nově je k vidění forma Chocolate Chagoi s tmavou hnědou barvou. Chagoi by neměl chybět v žádném Koi rybníčku.
Kigoi: Elegantně žlutá ryba barvy podzimního listu Ginkgo biloba nebo večerního slunce. Kigoi pochází z prefektury Aichi a má se za to, že předkem byly linie Asagi. V roce 1935 se objevila náhodně jiná forma Kigoi s červenýma očima známá pod názvem Akame Kigoi (Akame = červené oči, albinotické). Ovšem žlutá barva u těchto ryb má spoustu nedostatků. Prsní ploutve mohou být lemované bílou barvou, a tak se také tyto ryby mohou nazývat Ki Hajiro. U Kigoi je velice těžké udržet vybarvení žluté barvy, protože vlivem teplé vody i krmením přechází žlutá do oranžové. Tato linie Kigoi pochází zřejmě z doby, kdy už byli známi Kohaku. Ryba, která má roztroušené bílé a žluté skvrny podél hřbetní ploutve, se nazývá Ohaku. Je to velmi zajímavá ryba.
Karashigoi: V roce 1997 byl na farmě Konishi vytřen mlíčák Chagoi s jikernačkou Doitsu Akame Kigoi a výsledkem byla hořčicově zbarvená, rychle rostoucí populace ryb nazvaná Karashigoi.
Soragoi: Šedý jako šedomodrá obloha, to je název tohoto Koi, který v roce 1994 překvapil obecenstvo na Tokijské výstavě v perfektním zbarvení bez Shimi a velikostí 100 cm. Barva může být od velmi světlé šedé až po hodně tmavou. Velmi pěkně vypadají Ginrin Soragoi (Kinginrin varieta). Soragoi se chovají velmi podobně jako Chagoi.
Benigoi / Aka Muji: Benigoi znamená svítivě červený, prostě kvalitní jednobarevně rudý Koi. Aka Muji je světle červená ryba, která je produktem z chovu Kohaku a je nesrovnatelně méně líbivá. Japonci říkají, že Aka Muji nemá ani tolik červené, co Benigoi má záře. Akabo nebo Higoi jsou synonyma pro Aka Muji. Benigoi má nevýhodu, že často trpí na Shimi. Pokud vidíme Aka Muji s bílými konci prsních ploutví, jedná se o Aka Hajiro.