> BLOG > 29. Podvariety kapra Koi Kawarimono - 3.část

29. Podvariety kapra Koi Kawarimono - 3.část

20. dubna 2020

V japonském znakovém písmu najdeme znak, který vyjadřuje charakter divného člověka, čili podivína, a právě tento znak čteme v japonštině jako Kawarimono. Zkráceně můžeme používat i název Kawarigoi.

Artwork © Daniela Šafránková

Yotsushiro má oproti předešlému zbarvení úplně bílou hlavu a všechny ploutve celé bílé. Může mít i bílou barvu na těle, ale jen v malých okrscích.

Matsukawabake: Jeden z dalších typů černých ryb, který je trochu atypický, protože černá barva je v menším zastoupení než u ostatních jmenovaných variet. Někdy se tato ryba může zaměnit se Shiro Utsuri, ale Matsukabawake na bílém povrchu prosvítá barva černá, která se mění vlivem ročního období (léto a zima) velmi často. Volně přeloženo znamená Matsukawabake „stálou proměnu“. Proto tyto ryby nejsou až tak populární, jen v kombinaci s Ginrin šupinami je tato ryba velmi žádaná.

Suminagashi: „Vlnící se voda v řece“ neboli Asagi Suminagashi je téměř černá ryba, jakoby Karasugoi, která má ale zřetelné vzorky Asagi na hřbetě.

Sejiro: „Bílá záda“ – tato varieta má bílý podélný pruh na hřbetě a je velice vzácná.

Fuji Karasu je černý Koi s jiskřivě stříbrnou částí hlavy. Toto nádherné zbarvení na hlavě ale po několika letech zmizí, stejně tak jako bylo uvedeno u Kohaku.

Matsuba: Další podskupina Kawarimono, ve které znamená více než barva typ variety a uspořádání šupin. Toto slovo znamená v podstatě „borová šiška“. Z hlediska síťování rozeznáváme typ šišky nebo ananasu. Síťování je stejné jako u Asagi, kdy Asagi může mít pouze modrou barvu a Matsuba může obsahovat více barev. Proto rozlišujeme např. červenou Matsubu – Aka Matsuba, žlutou Matsubu – Ki Matsuba nebo Shiro Matsuba – bílou Matsubu. Pokud mají šupiny metalický lesk, nazýváme je Kin Matsuba nebo Gin Matsuba (zlatý, popř. stříbrný). Jsou to krásné efektní ryby, u kterých kontrastuje černý střed šupin s okolní barvou. Praotcem je samozřejmě také Asagi, a proto se jedná o ryby jednobarevné nemetalické.

Aka Matsuba je hodně podobná Hi Asagi, ale s rozdílem, že Aka Matsuba má celou červenou hlavu i všechny ploutve. Existuje i v ošupení Doitsu. Velmi trpí na barevnou vadu Shimi.

Ki Matsuba: Velmi vzácná forma Matsuby, protože žlutí nemetaličtí Koi se vyskytují opravdu málo.

Shiro Matsuba: Bílá nemetalická ryba se vzorem Matsuba. Tento Koi již prakticky neexistuje, protože byl vytlačen metalickou formou Gin Matsuba.

Obsah článků vychází z naší první české  knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.
stech@alcedor.cz
602 443 858