> BLOG > 30. Podvariety kapra Koi Kawarimono - 4. část

30. Podvariety kapra Koi Kawarimono - 4. část

27. dubna 2020

V japonském znakovém písmu najdeme znak, který vyjadřuje charakter divného člověka, čili podivína, a právě tento znak čteme v japonštině jako Kawarimono. Zkráceně můžeme používat i název Kawarigoi.

Artwork © Daniela Šafránková

Sanke Shusui: Tato podskupina je hybridem mezi Sanke a Shusui. Sanke Shusui se jmenuje proto, protože řada velkých bílých šupin na hřbetě tvoří linii, která je podobná té, co mají klasické ryby Shusui. I ostatní zbarvení na těle kaprů může být jako Sanke. V Japonsku jsou velmi vyhledávané a ceněné.

Showa Shusui má stejnou kombinaci jako Sanke Shusui, ale se Showou, kdy bílá řada šupin na hřbetní části a kombinace ostatních barev je jako u Showy.

Goshiki Shusui je pouze hybrid mezi Shusui a Goshiki, který má Shusui šupiny pravidelně kolem hřbetní ploutve. Všechny tři nyní jmenované typy Shusui jsou jen zřídka k vidění.

Kanoko Kohaku: Další podskupina, se kterou jsme se setkali u Kohaku. Kanoko znamená „zdvojený“ a nebo také „Kolouch“, protože se nejedná o zbarvení šupin po celé ploše, ale jen ve středu šupiny. Kanoko je prakticky proces úbytku Hi na šupinách u normálního Kohaku. Někdy to končí úplnou ztrátou červené barvy. Kanoko skupiny v kombinaci s Hi skvrnami vypadají velice krásně. Velmi populární je Goten Sakura Kohaku, na kterém jsou znaky Kohaku v ošupení Kanoko. Pěkné exempláře jsou velmi cenné.

Kanoko Sanke je v podstatě Sanke, u kterého jsou Hi skvrny nahrazeny Kanoko. Někdy mají černé skvrny Kanoko Sanke tendenci trochu modrat, což je velmi dobře ceněno jejich chovateli. Kanoko Showa: Barevnost je stejná jako u Kanoko Sanke, akorát s tím rozdílem, že kresba trojbarevnosti je jako u Showa.

Kage Utsuri: Kage znamená v překladu „stínový nebo fantom“. Je to vlastně kresba Matsuba, která není tak výrazná jako u normální Matsuby, je trochu rozpitá a Kage je vlastně kresba u všech typů Utsuri. Známe tedy Kage Shiro Utsuri, Kage Hi Utsuri a Kage Ki Utsuri. Tito Koi vypadají tak trochu „špinavě“, hlavně Kage Hi Utsuri.

Kage Showa: Ryby této podskupiny jsou stejné jako Kage Utsuri, akorát s kresbou Showy. Musíme si ale dávat pozor, abychom nezaměnili Kage zbarvení s Boke. Velmi zřídka se může objevit Kage Taisho Sanshoku.

Obsah článků vychází z naší první české  knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.
stech@alcedor.cz
602 443 858