> BLOG > 31. Podvariety kapra Koi Kawarimono - 5. část

31. Podvariety kapra Koi Kawarimono - 5. část

4. května 2020

V japonském znakovém písmu najdeme znak, který vyjadřuje charakter divného člověka, čili podivína, a právě tento znak čteme v japonštině jako Kawarimono. Zkráceně můžeme používat i název Kawarigoi.

Artwork © Daniela Šafránková

Ochiba Shigure je jedna z nejpopulárnějších variet Kawarimono, která vznikla křížením Chagoi se Soragoi. Sora vyjadřuje šedomodrou vodu a Chagoi zobrazuje v tomto případě podzimní spadané listí. Volně se dá Ochiba Shigure přeložit jako „podzimní listí na vodě rybníčku“. Zkráceně se používá název Ochiba. Kombinace obou barev je skutečně různorodá. Někdy je základem barva šedá, jindy zase barva hnědá. Kresba je také velmi rozličná, od malých šedých skvrn na hnědém základě až po velké znaky, jak je známe u Kohaku, na podkladě šedém. Podle toho rozdělujeme Ochibu na klasické a moderní typy. Moderní má základ šedý a klasická Ochiba základ hnědý se šedými skvrnami na hřbetní části. Ochiba také velmi rychle roste a patří stejně jako Chagoi k miláčkům v rybníčku. Během života se barevné kombinace značně mění a klidně se může stát, že z pěkné Ochiby bude Soragoi nebo Chagoi. Stejně se mění sytost barev, kdy v létě je tmavší a v zimě naopak světlá. Kříženec Ochiba Shigure a Kohaku se jmenuje Koyo a má bílou barvu více doběla a hnědá je více oranžová. Znaky jsou pak převzaté od Kohaku. Některé Koyo rostou přímo výborně.

Kikokuryu je jediná metalická varieta mezi Kawarimono, která vznikla hybridizací Kumonryu s Platinum Ogonem. Nově vytvořený Koi má zářivě lesklé černé vzorování kombinované s platinovou bílou. Nejlepší Kikokuryu mají hlavně kvalitní černou barvu, která právě většinou kvůli svojí našedlosti a nevyváženosti snižuje hodnotu Koi. Samozřejmě, že jde také o ryby bez šupin, tedy Doitsu, jako Kumonryu. Kikokuryu je nádherný Koi, který si velmi rychle získal oblibu na celém světě i přes svoji krátkou dobu působnosti (od devadesátých let minulého století), i přes problémy se ztrácející se Sumi během života. Nejznámější chovatel „zářivého draka“, jak zní překlad Kikokuryu, je Aoki Koi Farm v Niigatě.

Benikikokuryu následuje svého bratra Kikokuryu v popularitě se svým burcujícím názvem „rudý zářivý drak“. Je to původně kříženec Platinum Ogon s Benikumonryu a v mnohém si může být se svým úspěchem jistý. V roce 2000 představil chovatel Seiki Igarashi jako první čistou linii svoji kombinaci a ohromil tím svět Koi. Tato ryba je zajisté opět Doitsu a nese na svém šedometalickém základě Kin (zlaté) znaky. Seiki Igarashi kombinoval mlíčáka Nezu Ogon s jikernačkou Kikikokuryu a výsledkem byl Koi se zajímavými širokým pásem v různých proměnách. Zlatá kresba je mnohdy tmavá, jindy zase světlá, skoro žlutá. Pokud je červená barva u Benikikokuryu velmi výrazná, získává zejména v západních zemích na popularitě.

Kikikokuryu je žlutá varianta Benikikokuryu, kdy Ki je žlutý. Bohužel můžeme tuto nádhernou varietu spatřit opravdu jen výjimečně.

Obsah článků vychází z naší první české  knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.
stech@alcedor.cz
602 443 858