> BLOG > 34. Podvariety kapra Koi Hikari Moyomono

34. Podvariety kapra Koi Hikari Moyomono

25. května 2020

Skupina zahrnující kapry se vzorkováním ve dvou či více barvách. Moyomono znamená vzorek, takže se název dá přeložit jako zářící metalické vzorkovaní Koi. Ne všichni metaličtí Koi s různobarevnými znaky se sem nutně musí řadit. Například Kikokuryu patří do Kawarimono, jak již známe.

Artwork © Daniela Šafránková

Dále je rozdíl i mezi původním členěním této skupiny, které rozděluje zde zařazené ryby na Koi s metalickou i nemetalickou barvou dohromady a na Koi pouze s barvou metalickou. Rozdíl je však tak malý, že často nejde určit, o jakou skupinu se jedná. Příkladem je rozdíl mezi Platinum Kohaku, kdy bílá je metalická a Hi je nemetalická, a Hariwake, kdy bílá i červená je metalická. Dříve do této skupiny patřilo i Kujaku, ale to tvoří od roku 1994 samostatnou skupinu asi proto, že vítězem Hikari Moyomono po dlouhá léta bylo právě vždy Kujaku. Stejně tak se sem neřadí Hikari Utsuri, také samostatná skupina.

 
Yamatonishiki: Podskupina, jejíž název znamená „japonský brokát“, což je velice krásná látka. Tito Koi jsou kříženci Ogona a Taisho Sanke. Poprvé se objevil tento Koi v roce 1965. Všechny barvy u Yamatonishiki jsou zářivě lesklé, na šupinách i na ploutvích vznikají velké odlesky a platinová barva, která je vidět, by měla být opravdu krásná. Tyto ryby pak patří mezi nejhezčí ze všech chovaných Koi. Hodnotí se hlavně barvy, i když červená je vždy více oranžová, což je způsobeno metalickou bílou. Doitsu forma se dnes nazývá Heiseinishiki. (Heisei je současná císařská éra v Japonsku.) Velké Yamatonishiki jsou k nalezení jen zřídka. Platinum Kohaku je kříženec Platinum Ogona a Kohaku, kdy vzniká Kohaku s nádherným leskem. Problém u těchto ryb je ovšem ten, že platinová barva zesvětluje červenou Hi barvu, která se tak stává mnohdy na ploutvích žlutavou a na červených skvrnách až oranžovou. Červený vzor je ale pouze na těle a ne na hlavě. Kin Fuji je synonymum používané také pro tohoto Koi.
Doitsu Platinum Kohaku (Kikusui): Bezšupinatá varianta předchozího typu. V současné době se více setkáváme s názvem Kikusui (vodní chryzantéma) a má mít původně červenooranžové skvrny ve tvaru vln po bocích. Nyní se tento název používá právě i pro normální Doitsu Platinum Kohaku.
Sakura Ogon je vlastně Platinum Kanoko Kohaku. Kanoko Kohaku známe již ze skupiny Kawarimono. 
Kin Zakura můžeme nazvat jinak Platinum Goten Zakura Kohaku a zmínili jsme se o tomto Koi také v Kawarimono. Kinsui Ginsui: jsou to hikarické ryby v podobě Shusui. To znamená, že pokud na sobě nesou hodně červené barvy, nazývá se ryba Kinsui, a když je jí málo, tak se nazývá Ginsui.
Shochikubai je název pro hikarické Ai Koromo a je velmi málo k vidění. Kin Bekko: už z názvu je jasné metalické zbarvení Shiro Bekka.
Tora Ogon: je naproti předešlému metalické Ki Bekko.
Momiji Ogon: spíše byl, než je, Koi s fialovou, červenou a bílou kresbou v metalickém provedení.
Hariwake: Velmi atraktivní Koi, který má na sobě původně plně metalický vzor Kohaku na rozdíl od Platinum Kohaku. Mezi Hariwake mohou být ryby normálního ošupení Doitsu, Matsuba nebo úplně hladcí kapři. Červená barva je téměř vždy oranžová. Hariwake patří také mezi nejpopulárnější Koi.
Doitsu Hariwake je synonymum pro Kikusui.
Yamabuki Hariwake: Kříženci Platinum Ogon a Yamabuki Ogon a patří sem ryby, které mají žlutou a platinovou barvu a většina ryb by měla mít i žlutou nebo platinovou hlavu. Vzory žluté barvy nejsou předepsané, rozhoduje celkový dojem.
Matsuba Hariwake vypadá jako Kujaku, ale rozdíl je stejný jako mezi Doitsu Platinum Kohaku a Doitsu Hariwake. Pro úplnost lze uvést ještě méně známé typy: Matsuba Yamabuki Hariwake, Doitsu Matsuba Hariwake a Doitsu Matsuba Yamabuki Hariwake.

Obsah článků vychází z naší první české  knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.
stech@alcedor.cz
602 443 858