> BLOG > 35. Podvariety kapra Koi Hikari Utsurimono

35. Podvariety kapra Koi Hikari Utsurimono

4. června 2020

Skvělé skupiny Usturimono a Showa posílené nádherným leskem Ogona přináší vynikající, kouzelně barevné vzory kaprů Koi, kteří se sdružují do samostatné variety „Hikari Utsurimono“.

Artwork © Daniela Šafránková

Kin Showa: Japonským chovatelům Koi trvalo dlouho, než se podařilo vytvořit sytost barev podobných normální Showě. Z počátku byla černá barva příliš šedá nebo hnědá a Hi nebyla červená, ale spíš žlutooranžová. Až po dlouholeté práci přichází na světlo světa Kin Showa, kterou známe nyní. I dnes je samozřejmě červená více oranžová, ale to je normální u všech hikaricky zbarvených ryb. Mimo Kin Showa s leskem zlatým existuje ještě Gin Showa s leskem stříbrným, ale rozdíl mezi nimi je tak nepatrný, že většina ryb se řadí ke Kin Showa. Pro barevné vzory platí stejná pravidla, jako u nemetalické Showy. Při výběru ryb se zaměřujeme hlavně na kvalitu metalické Sumi.
Gin Shiro je hybrid mezi Ogonem a Shiroutsuri. Gin Shiro je také výsledek chovu Kin Showa, ze kterého vycházejí Gin Shiro zhruba s 10% úspěšností. Černá barva je velice krásná a lesklá a bílá barva září při plavání ryby.
Kin Ki Utsuri: Kříženec mezi Ogonem a Ki nebo Hi Utsuri. Jsou to také velmi krásné ryby, ale například v letech 1989–2003 byla Kin Ki Utsuri pouze jednou vítězem variety na celojaponské výstavě Koi. Barevné znaky mají odpovídat požadavkům skupiny Hi Utsuri. Problém u těchto ryb bývá v tom, že se někdy černá barva přelévá do hnědé, ale mnohdy to není negativním jevem, protože z toho vznikají velmi krásné typy.

Obsah článků vychází z naší první české  knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.
stech@alcedor.cz
602 443 858