> BLOG > 37. Podvariety kapra Koi Tancho

37. Podvariety kapra Koi Tancho

18. června 2020

Národní vlajka Japonska, slyšíme snad od každého, kdo vidí tuto rybu poprvé.

Artwork © Daniela Šafránková

Krásně kulatá jasně červená skvrna na bílém temeni hlavy, to je Tancho, král Koi. Název Tancho pochází od jeřába, který se jmenuje Tancho (mandžuský jeřáb) a na hlavě má více či méně oválnou skvrnu, jakoby červenou korunu. Jinak bychom mohli tento název přeložit jako červenou korunu, kdy Tan je červený a Cho je koruna. Samotná kategorie Tancho zahrnuje původně tři typy (Tancho Kohaku, Tancho Sanke a Tancho Showa) a o Tancho se mluví pouze tehdy, pokud je skvrna na hlavě v barvě, která se již na těle neopakuje. Pokud je Hi i na těle, nazýváme tuto rybu Maruten (kruh), ale to už bylo popsáno v kapitole Kohaku. Jakákoli jiná červená barva na hlavě nebo ploutvích, třeba i jen ve velmi malém okrsku, je nepřípustná a snižuje hodnotu Tancho.
Jestliže je skvrna u Tancho opravdu kvalitní, musí být uložena mezi očima. To znamená, že ryba musí mít poměrně dostatečnou šířku hlavy. Pokud je červená skvrna pouze u Tancho Kohaku, musí být kvalitně červená, nicméně důležitější je bílá barva, která by měla být čistě bílá a nesmí mít žádné příměsi do žluta nebo do hněda. To je považováno za hrubou chybu. 
 
Tancho Kohaku je Kohaku, u kterého je červená skvrna Tancho na hlavě jako jediná červená barva. Zároveň je vyžadován co nejpřesnější kruh. Tancho se nazývají ale i ryby, které nemají pouze kruhovitý tvar na hlavě. Nádherné je i „Tancho“ s Kutchibeni (červené rty), ale takový Koi se nemůže takto nazývat. Jestliže je skvrna Tancho ve tvaru srdce, jmenuje se ryba Hato Tancho. Pokud je skvrna malá, nazývá se Kabutan Tancho, když má tvar švestky nebo blumy, je to Umebachi Tancho, a pokud je velmi dobře kruhovitá, tak se nazývá Hinomaru Tancho. Tento výraz souvisí se skvrnou na japonské vlajce, i když tato sama o sobě znamená vycházející slunce. Při stresu (např. po vysazení do nového prostoru) se projeví na bílé kůži prokrvení cév v kůži, a to působí dost rušivě a bílá barva je narůžovělá, ale po uklidnění tento problém mizí.
Tancho Sanke: Barva Hi (červená) je pouze na hlavě, ostatní tělo může mít jenom bílou a černou barvu. Někdy se uvažovalo i o tom, do čeho by se měly takto vypadající ryby zařadit, jestli do Taisho Sanshoku skupiny nebo do Shiro Bekko. Shiro Bekko je ale varieta dvoubarevná, takže zařazení jako Tancho Sanke je přesnější.
Tancho Showa: Podobná podskupina, kde je červená přítomna pouze v červené skvrně na hlavě a ostatní tělo by mělo být bez červené. Tancho skvrna nemá být na hlavě přetnuta černou Sumi barvou, ale ve většině případech se to stává. Pokud je černá barva na hlavě ve tvaru písmene V (Menware) a není přerušena červená barva, jsou tyto ryby absolutně nejcennější. Dobré Tancho Showa jsou jen velmi málo k vidění. Na výstavách vyhrávají většinou ale Tancho Kohaku a velmi často bývá problém v tom, že většina Tancho Kohaku má, jak už jsem uváděl, nažloutlé Tancho Sanke nebo nahnědlé ploutve nebo jiné části těla, čímž se snižuje jejich exkluzivita. To znamená, že opravdu špičkoví Tancho jsou jen u Tancho Kohaku. Mimo uvedených tří základních Tancho variet známe v současné době i další barevné varianty, které byly do nedávna zařazovány do skupiny Kawarimono. Jedná se o Tancho Goshiki, u kterého kontrast tmavého těla a rudého Tancho znaku je přímo kouzelný. Tancho Kujaku je také poslední roky velmi vyhledávaná a taky velmi ceněná. Tancho Hariwake a Tancho Kikusui by měli být ještě zástupci Hikari Moyomono, ale to se může snadno změnit. Dříve se uváděl v Kawarimono i typ Tancho Karasu, ale nyní by se jednalo o Tancho Goshiki, protože totálně černé tělo, jak ho známe u Karasu Goi, je velkou výjimkou. Stejně tak je velice pěkná ryba, která je celá červená a má na hlavě bílou skvrnu – tzv. opačné Tancho. Ogoni mohou mít také Tancho skvrnu, ale ve většině případech není tak dobře formovaná. Pokud mají ryby kruhovou skvrnu na zádech hned za hlavou, tak se nenazývají Tancho, ale Maru, což znamená také kulatý. Všechny typy Tancho se mohou vyskytovat také v Kinginrin variantě.

Obsah článků vychází z naší první české  knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.
stech@alcedor.cz
602 443 858