> BLOG > 44/5 Krmiva pro Koi

44/5 Krmiva pro Koi

26. října 2020

Systém krmení

   Okrasné kapry Koi krmíme v zahradní nádrži v průběhu celého vegetačního období. S přikrmováním krmivem, které je středně bohaté na bílkoviny (kolem 30 %), můžeme začít již na jaře jednou až dvakrát týdněV tomto období, kdy teplota vody roste od 10 do 15 ° C, krmíme také krmiva s nižším obsahem bílkovin a vyšším obsahem tuku (712 %), nebo krmíme krmiva s nižším obsahem tuku, ale doplňujeme vitaminy rozpustné v tucích: vitaminózní přípravky mícháme s jedlým olejem (slunečnicový je lepší). Na jaře, stejně jako na podzim, používáme krmivo klesající na dno, z důvodu, aby ryby začaly přijímat potravu dříve, než vyplouvají ke hladině. Získají tak energii, kterou po zimě potřebují nutně doplnit. Má-li voda teplotu kolem 1520 ° C, je možné přikrmovat již pravidelně jedenkrát až dvakrát denně. Pokud stoupne teplota vody např. v letních měsících na 2025 ° C, dáváme rybám v podstatě tolik, co sežerou. Nejlepší teplota pro krmení (a to i z hlediska tvorby enzymů pro trávení) je 2225 ° C. Tato teplota je rovněž ideální pro růst a rozvoj svaloviny ryb. Při teplotách přes 28 ° C krmíme pouze v závislosti na obsahu kyslíku a při teplotě přes 30 ° C již nekrmíme vůbec.
Pravidlo krmení kaprů Koi říká, že bychom měli krmit cca 0,53 % hmotnosti obsádky denně. To znamená, že na 100 kg ryb v jezírku dáváme zhruba 0,53 kg krmení. Krmíme ale jen tolik, kolik jsou ryby schopné spotřebovat asi za 5 minut a krmivo rozdělujeme do několika krmných dávek za den. Pro letní období, kdy je teplota vody 2026 ° C, kupujeme pro své kapry Koi krmiva plovoucí. Rybám je to v podstatě jedno, ale pro nás je to důležité v tom, že při krmení plovoucím krmivem jsou kapři nuceni připlouvat k hladině, my je vidíme a krom toho, že se můžeme těšit jejich krásou, máme samozřejmě přehled i o tom, v jakém zdravotním stavu a kondici se nacházejí. Léto je doba, kdy ryba nejlépe roste a tráví, a tak krmíme krmivy, která jsou bohatší na bílkoviny a méně bohatá na tuk (bílkoviny 3045 %, tuk 310 %) a přikrmujeme samozřejmě rostlinnými krmivy a krmivy přírodního živočišného původu.
V podzimním období, kdy teplota ještě neklesá pod 15 ° C, krmíme krmivy, která jsou bohatší na tuk (712 %) a chudší na bílkoviny (2530 %). V této době přijímají kapři Koi plovoucí krmivo méně ochotně. Příčina není všeobecně známa, ale je fakt, že v období pod 15 ° C kapři Koi na hladinu ochotně nevyplouvají. Dá se tedy říci, že pokud jim chceme zabezpečit přísun potravy, musíme změnit granule z plovoucích na potápivé. Vyplout na hladinu je v podstatě nedonutí ani hlad, jak bychom mohli předpokládat, protože při snižování teploty vody kapr pomalu přestává žrát, a tudíž se snižují i dávky, které je ochoten přijímat. 
 
 
Obsah článků vychází z naší první české  knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.
stech@alcedor.cz
602 443 858