> BLOG > 77. Chov Koi v rybníčku bez filtrace

77. Chov Koi v rybníčku bez filtrace

29. června 2022

   Důvody, proč se staví okrasné rybníčky bez filtrace,  jsou v podstatě dva. 


   Tím prvním je menší finanční náročnost a druhým je fakt, že řada z nás si přeje mít u svého domu rybníček  v přirozeném prostředí bez jakéhokoliv technického zařízení a vymožeností. V podstatě se dá říci, že se jedná o jakýsi ekologický rybníček.

   Absence čistící techniky s sebou ale přináší i jeden zásadní problém: voda v rybníčku poměrně rychle zezelená a stane se neprůhlednou. Při zvýšené koncentraci dusíku a fosforu, která v tomto prostředí nastává, totiž začíná voda takzvaně „kvést“. Ve vodě se zvyšuje množství jednobuněčných zelených nebo hnědých řas. Ty jsou veliké kolem 8–15 mikrometrů a pokud bychom se jich chtěli zbavit, musíme mít filtr s UV lampou. Pomoci si samozřejmě můžeme i různými chemickými prostředky, ale řada lidí je odmítá, protože tvrdí, že ekologický rybníček nemohou přece stabilizovat chemií.

   Se zbarvením vody v zahradní nádrži souvisí i problém s viditelností ryb, které v křišťálově čisté vodě rybníčku s filtrací můžeme pozorovat v podstatě až u samého dna. Rybám jako takovým tento stav samozřejmě nevadí, toto prostředí jim dokonce vyhovuje, protože mají pocit bezpečí. Problém může nastat v momentě, kdy se ryba z této „zelené vody“ dostává do filtrovaného prostředí. Ryby jsou pak hodně lekavé a mají z této změny stres. Na čisté prostředí si zvykají poměrně dlouho. Pokud se voda v takto zakaleném rybníčku čistí postupně, je pak vše v pořádku  spolu se změnou čistoty si na nové podmínky zvykají postupně i její obyvatelé.


Obsah článků vychází z naší první české  knihy o Nishikigoi autora Luďka Štěcha.

stech@alcedor.cz
602 443 858